Nárok na vrácení peněz při reklamaci


Měla jsem potřetí v opravě na reklamaci nové boty. Ačkoli jsem žádala vrácení peněz, boty jsem dostala opravené zpět. Teď mám boty ve čtvrté reklamační opravě, znovu požaduji zpět peníze, ale mám obavy, že obdržím opět boty. Kolik reklamací musím mít na vrácení peněz? Co s tím?

Na zrušení kupní smlouvy a tím vrácení peněz proti zboží je třeba, aby se jednalo nejméně o třetí vadu (ne třetí reklamaci, jak se chybně uvádí). Toto číslo sice není dáno zákonem, vychází z praxe, ale nevidím důvodu, proč by jej měl obchodník svévolně zvyšovat; pokud byste se zrušení smlouvy domáhala dříve, jistě by obchodník také s postupem nesouhlasil, jako s ním nesouhlasíte teď Vy.
Že jsou boty opravené, z toho si nic nedělejte. Boty nepřebírejte a trvejte na zrušení kupní smlouvy. Tento požadavek jste formulovala při uplatnění reklamace a je chyba obchodníka, že obuv opravil. Opravení bot je pro Vás argumentem, že obchodník reklamaci uznal. Pokud by totiž reklamaci neshledal oprávněnou, Váš nárok na odstoupení od smlouvy by nevznikl. Protože jste schopna předchozí reklamace doložit, je obchod téměř bez šance vyhrát případný spor. V tuto chvíli se s Vámi pouze snaží manipulovat.


Odkaz na předpisy:
V občanském zákoníku číslo "3" vysloveně nenajdeme, tato hodnota je dány výkladem zákona.

Vzorová odpověď ze dne 20. 9. 2011
zpět na seznam dotazů a odpovědí