Konkurs na spřízněné sdružení

S politováním sdělujeme spotřebitelské veřejnosti, že dnešního dne (17. 6. 2011) prohlásil Městský soud v Praze konkurs na naši sesterskou organizaci, na SOS - Sdružení obrany spotřebitelů o.s.

SOS - Sdružení obrany spotřebitelů bylo založeno takřka před dvaceti lety řadovými občany v Ostravě. Během několika mála let se SOS rozrostlo do sdružení celorepublikového významu. Bylo tak partnerem jak třeba Ministerstvu průmyslu a obchodu při naplňování státní politiky ochrany spotřebitele, tak bylo partnerem a členem významných mezinárodních spotřebitelských organizací. SOS se aktivně zapojovalo do mediálních výstupů, radilo spotřebitelům a i podporovalo poctivé podnikatele.

V září 2010 došlo na Republikovém shromáždění k rozkolu v členských řadách.
Tato situace ochromila jak vlastní činnost tak především i příjem dotací na provoz tohoto významného sdružení.
Za dané situace přestalo SOS plynule fungovat a zanedlouho se dostalo do výrazných finančních problémů. SOS samo na sebe potřikrát podalo návrh na zahájení insolvenčního řízení a to formou oddlužení.
Dnes, s přihlédnutím k rozkolu v členských řadách, soud rozhodl, že namísto navrhovaného oddlužení bude úpadek řešen konkursem.

Na celé věci lze vidět jako pozitivní to, že přes úpadek významného spotřebitelského sdružení nezanikla myšlenka ochrany spotřebitelů, že si jednotlivá poradenská pracoviště nějakým způsobem "vylízala rány" a v různých podobách začala fungovat dál a znovu.

V Plzni jsme situaci vyřešili tak, že na místě, kde byla dříve poradna SOS - Sdružení obrany spotřebitelů o.s., jsme založili nový a nezávislý subjekt Západočeské sdružení obrany spotřebitelů o.s.
Myšlenky stejná, lidé stejní, kancelář stejná, jen je u nás nezávislost na původním sdružení SOS.

Roman Janda, člen ZSOS
17. 6. 2011zpět na seznam článků